Joie de vivre

Tadeusz Boy-Żeleński - "Joie de vivre" - czytanki.pl
🎧 Posłuchaj...
00:00:00 / 00:00:00

Tadeusz Boy-Żeleński

Piosenki „Zielonego Balonika”

Joie de vivre

pieśń ku pokrzepieniu serc

Wszystko dziś biada: «lepiej wcale nie żyć»
I pesymizmu słychać zewsząd jęk:
A jednak, państwo, zechciejcie mi wierzyć,
Życie jest piękne, życie ma swój wdzięk;
Umieć je cenić, to pierwsza zaleta,
Nie żądać więcej, niż nam może dać:
Wówczas, braciszku, jak mówi poeta,
Garściami rozkosz zewsząd będziesz brać!

Choć wszystko wezmą ci losy przeciwne,
Pociechę pewną zesłał dobry Bóg:
To — że tak powiem — szczęście *negatywne*,
Tego nie wydrze ci najsroższy wróg;
Gdyś tego szczęścia przeniknął sekreta,
Pogodny idziesz wśród gromów i burz,
Gdzie nogą stąpisz — jak mówi poeta —
Wszędzie ci życie kwitnie wieńcem z róż!

Wszędzie radości znajdziesz nowe źródło
I do rozpuku śmiejesz się raz w raz;
Patrzysz, jak grzebią jakieś stare pudło,
Pomyślisz sobie: na mnie jeszcze czas!
Przystaniesz sobie za trumienką z boku,
Posłuchasz śpiewu i żałobnych mów,
Dziewczątko małe uszczypniesz gdzieś w tłoku,
Już się od dawna tak nie czułeś… zdrów.

Wyjdziesz na miasto dla użycia ruchu,
Z daleka widzisz jakieś twarze dwie:
To Rydel komuś wierci dziurę w brzuchu,
Pomyślisz sobie: dobrze, że nie mnie!
Niedługo szukasz za nową podnietą —
Na «Warszawskiego» do kawiarni idź:
Przeczytasz sobie Hösicka felieton,
No i sam powiedz: czy nie warto żyć?

W zimowy wieczór spieszysz do teatru,
W fotelik miękki rozkosznie się wtul:
Ciepło, zacisznie, ni śniegu, ni wiatru,
Tragedii sobie wysłuchasz jak król!
Z piątego aktu prosto na kolację,
W gazetce znowu jest nowinek dość:
Tu masz bankructwo, tam znów licytację,
Z trzeciego piętra zleciał jakiś gość!

Tak sobie chodzisz wesoły jak ptaszek,
Radosną wszędzie życia widzisz twarz;
Wreszcie znużony i syt już igraszek
Wracasz do domu: własny kluczyk masz;
Słychać szmer jakiś: zaglądasz przez szparkę:
I jak tu człowiek się nie cieszyć ma — ?
Tam ktoś… ten… tego… właśnie twą kucharkę.
Pomyślisz sobie: dobrze, że nie ja!

Śmiejesz się błogo przed zamknięciem powiek
I dziękczynienia czynisz korny gest —
Byle chciał tylko, znajdzie szczęście człowiek,
Nie ma co mówić: dobrze jest, jak jest!
Więc choć świat biada: «lepiej wcale nie żyć»
I pesymizmu słychać zewsząd jęk,
Najmilsi bracia, zechciejcie mi wierzyć,
Życie jest piękne, życie ma swój wdzięk!!

Polecane wpisy

Cytat o powrocie do bajek (C.S. Lewis)

„Pewnego dnia będziesz wystarczająco dorosły, by znowu zacząć czytać bajki.” – C.S. Lewis

Cytat o rodzinie (Lilo i Stich)

„Ohana to znaczy rodzina, a w rodzinie nikogo się nie odtrąca ani nie zapomina.” – Disney (Lilo i Stich)

Cytat o odnajdywaniu drogi (Władca Pierścieni)

„Nie każdy, kto wędruje, jest zagubiony.” – J.R.R. Tolkien

Cytat o ciekawości (Alicja w Krainie Czarów)

„Ciekawe, czy jeśli spadnę z odpowiednio wysoka, znajdę się po drugiej stronie świata?” – Lewis Carroll

Cytat o przytulaniu (Trolle)

„Nigdy nie jesteś zbyt dorosły, zbyt stary, ani zbyt duży na porządne przytulenie.” – Bajka Trolle

Cytat o dorastaniu (Mały Książę)

„Dorośli nigdy nie potrafią niczego zrozumieć sami i dzieci bardzo męczy to, że muszą im wciąż wszystko od nowa tłumaczyć.” – Antoine de...

Cytat o poświęceniu (Kraina Lodu)

„Prawdziwa miłość oznacza stawianie potrzeb innych ponad własne.” – Olaf (Kraina Lodu)

Cytat o optymizmie (Ania z Zielonego Wzgórza)

„Jutro jest zawsze czyste, wolne od błędów.” – L.M. Montgomery

Cytat o przeznaczeniu (Król Lew)

„O tak, przeszłość może boleć. Ale z tego co widzę, możesz od niej uciec albo się z niej uczyć.” – Rafiki (Król Lew)

Cytat o sile książek (Matylda)

„Wszystko, czego potrzebujesz, to dużo wyobraźni i mnóstwo książek.” – Roald Dahl