Joie de vivre

Tadeusz Boy-Żeleński - "Joie de vivre" - czytanki.pl
🎧 Posłuchaj...
00:00:00 / 00:00:00

Tadeusz Boy-Żeleński

Piosenki „Zielonego Balonika”

Joie de vivre

pieśń ku pokrzepieniu serc

Wszystko dziś biada: «lepiej wcale nie żyć»
I pesymizmu słychać zewsząd jęk:
A jednak, państwo, zechciejcie mi wierzyć,
Życie jest piękne, życie ma swój wdzięk;
Umieć je cenić, to pierwsza zaleta,
Nie żądać więcej, niż nam może dać:
Wówczas, braciszku, jak mówi poeta,
Garściami rozkosz zewsząd będziesz brać!

Choć wszystko wezmą ci losy przeciwne,
Pociechę pewną zesłał dobry Bóg:
To — że tak powiem — szczęście *negatywne*,
Tego nie wydrze ci najsroższy wróg;
Gdyś tego szczęścia przeniknął sekreta,
Pogodny idziesz wśród gromów i burz,
Gdzie nogą stąpisz — jak mówi poeta —
Wszędzie ci życie kwitnie wieńcem z róż!

Wszędzie radości znajdziesz nowe źródło
I do rozpuku śmiejesz się raz w raz;
Patrzysz, jak grzebią jakieś stare pudło,
Pomyślisz sobie: na mnie jeszcze czas!
Przystaniesz sobie za trumienką z boku,
Posłuchasz śpiewu i żałobnych mów,
Dziewczątko małe uszczypniesz gdzieś w tłoku,
Już się od dawna tak nie czułeś… zdrów.

Wyjdziesz na miasto dla użycia ruchu,
Z daleka widzisz jakieś twarze dwie:
To Rydel komuś wierci dziurę w brzuchu,
Pomyślisz sobie: dobrze, że nie mnie!
Niedługo szukasz za nową podnietą —
Na «Warszawskiego» do kawiarni idź:
Przeczytasz sobie Hösicka felieton,
No i sam powiedz: czy nie warto żyć?

W zimowy wieczór spieszysz do teatru,
W fotelik miękki rozkosznie się wtul:
Ciepło, zacisznie, ni śniegu, ni wiatru,
Tragedii sobie wysłuchasz jak król!
Z piątego aktu prosto na kolację,
W gazetce znowu jest nowinek dość:
Tu masz bankructwo, tam znów licytację,
Z trzeciego piętra zleciał jakiś gość!

Tak sobie chodzisz wesoły jak ptaszek,
Radosną wszędzie życia widzisz twarz;
Wreszcie znużony i syt już igraszek
Wracasz do domu: własny kluczyk masz;
Słychać szmer jakiś: zaglądasz przez szparkę:
I jak tu człowiek się nie cieszyć ma — ?
Tam ktoś… ten… tego… właśnie twą kucharkę.
Pomyślisz sobie: dobrze, że nie ja!

Śmiejesz się błogo przed zamknięciem powiek
I dziękczynienia czynisz korny gest —
Byle chciał tylko, znajdzie szczęście człowiek,
Nie ma co mówić: dobrze jest, jak jest!
Więc choć świat biada: «lepiej wcale nie żyć»
I pesymizmu słychać zewsząd jęk,
Najmilsi bracia, zechciejcie mi wierzyć,
Życie jest piękne, życie ma swój wdzięk!!

Polecane wpisy

Cytat o poranku (Kubuś Puchatek)

„Każdy dzień z tobą to mój ulubiony dzień. Więc dzisiaj jest mój nowy ulubiony dzień.” – A.A. Milne

Cytat o wyjątkowości (Mały Książę)

„Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem.” – Antoine de Saint-Exupéry

Cytat o ciekawości świata (Ciekawski George)

„Ciekawość to klucz do drzwi, za którymi kryje się niesamowita przygoda.” – H.A. Rey

Cytat o domu (Czarnoksiężnik z Krainy Oz)

„Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.” – L. Frank Baum

Cytat o sile charakteru (Harry Potter)

„To nie nasze zdolności pokazują, kim naprawdę jesteśmy, lecz nasze wybory.” – J.K. Rowling (Harry Potter)

Cytat o drodze przez życie (Kubuś Puchatek)

„Są tacy, co mają rozum, a są tacy, co go nie mają, i już.” – A.A. Milne

Cytat o szczęściu (Astrid Lindgren)

„A ja myślę, że dzień bez śmiechu jest dniem straconym.” – Astrid Lindgren (Pippi Pończoszanka)

Cytat o strachu (Muminki)

Cytat: „Nikt nie lubi być sam. Nawet Buka.” – Tove Jansson

Cytat o byciu innym (Mary Poppins)

„Każda rzecz, nawet najbardziej niezwykła, jest możliwa, jeśli tylko w nią uwierzysz.” – P.L. Travers

Cytat o gwiazdach i marzeniach (Mały Książę)

„Ludzie mają gwiazdy, które nie są takie same. Dla tych, którzy podróżują, gwiazdy są przewodnikami.” – Antoine de Saint-Exupéry